* Vše pro výrobu šperků z drahých kamenů a minerálů, korálků a další potřeby pro Vaše tvoření * Autorské šperky a dárkové předměty *
kamenykoralky.com
Vyhledávání
Kategorie
Úvodní stránka > Drahé kameny > Amonit, Amolit

Amonit, Amolit

Amolit
jedinečný kousek
je velmi vzácný
krásné zbarvení!
oranžová se zelenou

rozměr: 29x17 mm

Ammolity patří mezi nejvzácnější drahokamy. Jejich vzácnost je dána skutečností, že jejich jediné naleziště se nachází v kanadské provincii Alberta a pouze 5% z nalezených kusů je vhodných pro další zpracování.

Celá krása těchto šperků, zvlaště pak efektní hra světel a duhových barev.

Příběh ammolitu začíná před více jak 65 miliony let, kdy kroky dinosaurů rozechvívaly zem, pterosaurové byli pány oblohy a oceány byly zaplněny mnoha různými formami života. 

 V této době byla Severní Amerika pokryta mělkým teplým mořem nazývaným Bearpow, jehož břehy sousedily s pohořím Skalistých hor v jihovýchodní části dnešní kanadské provincie Alberta.

V tomto moři žilo mnoho rozmanitých živočichů, ať již zcela neškodných, nebo takových monster jakými byli předchůdci dnešních žraloků. Zde se také objevili Ammonité, vzdálení předchůdci dnešních hlavonožců (chobotnic, sépií, atd.).

Ammonité (druhy Placenticeras mekki a vzácnější Placenticeras intercalare) byli hlavonožci s pevnou zakroucenou skořápkou, rozdělenou na komůrky vyplněné plynem. K pohybu využívali proud vody vypuzovaný vlastním tělem, tak jak to dělají chobotnice. V nebezbečí pak do tohoto proudu vypouštěli barvivo, které jim mělo usnadnit únik. Těchto vlastností pak plně využívali při úniku před svými nepřáteli mosasaury, nebo jinými predátory, pro něž byli pochoutkou.

Prázdné ulity ammonitů klesly do bahna bohatého na minerály, ve kterém zkameněly. Působením různých minerálů ulity získaly duhově hrající barvy. Tak vznikl organický drahokam nazývaný Ammolit.
V roce 1981 Mezinárodní komise barevných kamenů uznala ammolit jako organický drahokam. Pouze pět ze sta nalezených ammolitů je vhodných ke zpracování jako šperk. Tím se tedy stává ammolit jedním z nejvzácnějších drahokamů světa.

Přihlášení
Nákupní košík
Měny
Doporučujeme
Facebook
Informace
Děkujeme Vám za návštěvu, nabídku zboží stále doplňujeme !
Anketa
Jak často nakupujete na internetu?
Často
Občas
Málo
Vůbec
Počítadlo
Online: 3
Dnes: 324
Včera: 242
Celkem: 959245
NahoruTisknout